MİGREN BOTOKSU VE YANLIŞLARI

Botoks, ülkemizde kanunen ilaç düzeyinde sayılan tıbbi amaçlı kullanılan bir maddedir. Eczanelerde halka satışları yasak olmakla beraber sadece doktorlara satış izni vardır. Bunun nedeni uzman doktorların ellerinde bir şifa kaynağı olabilirken, profesyonel olmayan kişilerce yapılan yanlış işlemlerle hayati risklere kadar kötü sonuçlar doğurabilme ihtimalinin olmasıdır. Migren botoksu ve yanlışları hakkında insanların çok dikkatli olması gerekmektedir.

Botoks, clostridium botulinum bakterinden üretilen bir protein maddesi botulinum nörotiksin markası olarak bilinmektedir. Özel laboratuvar ortamlarında bu madde şifa veren ilaçlara dönüştürülür. 

migren botoksu
migren botoxu

MİGREN BOTOKSU

Migren botoksu ile migren ataklarının başlamasına neden olan aşırı kas kasılma alanlarını kontrollü olarak zayıflatılmaktadır. Ayrıca kronik migren ataklarının başlamasını engellemek adına migreni tedavi etmeye çalışan etkili bir yöntemdir. Migren durumuna maruz kalan insanların hayatları çok kötü bir şekilde etkilenmektedir. Bundan dolayı insanlar bu zamansız ortaya çıkan hastalıktan kesin çözümler ile kurtulmak istemektedir. Son zamanlarda Migren botoksu ile etkili çözümler alan insan sayısı oldukça fazladır. 

MİGREN TEDAVİSİNDE BOTOKS TEDAVİSİ NASIL ETKİ ETMEKTEDİR?

Migrende botoks tedavisi ilk olarak 2000’li yıllarda kronik migren tedavisi olarak halka tanıtıldı. Estetik amaçlı yüze ve alına yapılan botokslar sonrası ağrı yaşayan kişilerde yapılan Migren botoks tedavisi kesin sonuçlar görülmeye başlandı. 

Bu durumu yaşayan birçok insan baş ağrılarında düzelme durumu yaşadığını doktorlarına bildirdi. Bu incelemelerden sonra botoksun migren üzerindeki etkisi ciddi anlamda araştırılmaya başlandı. 2010 yılında ise iki dev büyük çalışma sonucunda Migren ve Botoks arasında baş ağrısı yaşanan günlerdeki azalma ve hayat kalitesinin yükselmesi durumu gözlendi. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri İlaç Dairesi kronik migren tedavisi için bu tedavi şeklini onayladı. 2010 yılından beri migren tedavi etmede en çok kullanılan tedavi yöntemi Migren botoksu oldu. Botoks, vücutta ağrı üreten kimyasalların salınımını önleyerek ağrı meydana gelmesini engellemektedir. Bu etki beynin içerisinde kronik migrenden sorumlu olan ağrı süreçlerini azaltmaktadır.

Migrende botoks tedavisi baş ağrıları yaşayan kişilerde ağrı sıklığını ve şiddetini azaltmasına rağmen, altında yatan sebeplere etki etmez. Yani bu tedavide migren tedavi edilmez sadece yaşadığınız atakların sayısı ve şiddeti azaltılır ve size daha konforlu bir yaşam sürmenizi sağlamaktadır.

MERAK ETTİKLERİNİZ

İlk kullanımından beri migrenin botoks ile tedavisi diğer standart tedavilerin başarısız olduğu kronik migren hastaları için kullanılan bir tedavi şeklidir. İş hayatları ve normal yaşam standartları migren yüzünden olumsuz etkilenen insanlara Migren Botoksu Ankara daha iyi şartlarda bir yaşam standardı sunmaktadır. Ayrıca hayat verimliliği de sağlamaktadır. İnsanların hayatlarında bu kadar etkili olması ile yurt dışında yapılan sağlık sigortaları kapsamına artık migren tedavisi de alınmaktadır.

Botoks ile migren tedavilerinde doktorlarımız duruma göre farklı uygulama noktaları seçebilmektedir. Ancak ana prensip noktası migren ataklarını başlatan kas kümelerinin aktif kasılmasını engelleyerek migrenin tetiklenmesinin önüne geçilmesi olmaktadır. 

Botoks yönteminden çekinen her hastanın mutlaka aklına gelen bir soru migren tedavisinde botoks işe yaramakta mıdır? Güvenilir midir? FDA tarafından 2010 yılından beri onaylı olan bu tedavi şekli son derece güvenilir olmakla beraber düzenli olarak yaptırıldığında kesin sonuçlar alınmaktadır. Eğer bir ay içerisinde en az 3 migren atağına maruz kaldıysanız ve ağrı kesicilerle cevap alamıyorsanız kesinlikle migren botoksu uygulamasını denemelisiniz.

Migren botoksu yaptıran kişilerin genelinde iyileşme etkisi yaklaşık 3 gün içerisinde görülmektedir. Yapılan yorumlara göre en etkili olan iyileşme süreci ise 10 ila 14. gün arasında olduğu tespit edilmiştir.

Migren tedavisinde botoks kullanan hastalarda bu işlemin etkisi en fazla 4 ila 6 ay arasında sürmektedir. Ancak her hastanın hikâyesi ve baş ağrısı şiddet oranı ve durumu ve sıklığı farklı olacağından bu süre artta da bilir azala da bilir. Eğer migren ağrısını tetikleyen kas kasılmasına neden olan kas grupları kuvvetli ise migren botoksu işlemi sonrası olan etki daha erken sona ermektedir. Özellikle spor yapan kişilerde bu durumun etkisi çok kısa sürede kaybolmaktadır.

Migrende önleyici tedavi amacı ile ilaç kullanmış kişilerde ağrı süresi, şiddeti ve sıklığı azalmaktadır. Oksipital sinir bloğunda aynı şekilde azalma sağlanmaktadır. Bu etkisi ise 4-6 ay içerisinde sürebilmektedir.

Migren tedavisi sonrasında uzman doktorlar tarafından hastalara tavsiye edilen öneriler genellikle kan sulandırıcı maddelerden uzak durmaları konusunda olmaktadır. Ayrıca özellikle kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar, omega3 ve içerisinde aşırı E vitamini bulunan gıdalar, vitamin hapları ve yeşil çay olmaktadır. Ayrıca en az 2 gün boyunda hamam, sauna ve sıcak su ile duş alımından hastaların kaçınması gerekmektedir. Son olarak hastaların ilk hasta aşırı sporsal faaliyetlerden de uzak durması gerekmektedir.

Migren sorunu yaşamak ve hangi doktora gideceğini bilmemek insanlar tarafından sıkça sorulan bir soru olmaktadır. Migren tedavisi ankara yani migren botoksu kesinlikle uzman ve profesyonel doktor tarafından yapılması gereken bir tedavi şeklidir. Ortaya çıkabilecek olası yanlış hareketlerin sonuçlarından korunmak ve uzman ellerde olmak tedavinin doğru ve kalıcı bir çözüm sunması içinde ayrıca önemlidir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlarımız tarafından uzun yıllardır migren botoksu uygulaması yapmaktayız. Migrenin botoksla tedavisi, öncesi ve sonrası tüm gelişmeler hasta dosyasına birebir kaydedilmektedir. Bu alanda uzman hekimlerimiz yılların tecrübesi ile çalışmalarına devam etmektedir. Her yıl migren sorunu yaşayan pek çok hastaya tedavi ile normal bir hayat sunmaktayız. Hastalarımız takipleri düzenli aralıklarla yapılmakta ve migren botoksu konusundaki gelişmeler sürekli takip edilmektedir.

MİGREN BOTOKSUNUN YAN ETKİLERİ NASIL OLMAKTADIR?

Botoks kas zayıflığı durumu yaşayan kişilerde yani kas hastalığı olan kişilerde kullanılmaz. Ayrıca Botoks alerjisi ya da vücudunun başka bölgelerinde bu tarz durumlara karşı reaksiyon gösteren kişilerde de kullanılması tavsiye edilmez. Ancak botoks uzman doktorlar elinde yapıldığında bu işlemler hasta üzerinde yapılmadan evvel mutlaka hastanın hikâyesi dinlenilmektedir. Hasta hikâyesi ve vücuduna göre yapıldığında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Botoks işlemine bağlı morluk ve kızarıklık çok sık olmasa da görülmektedir. Ayrıca geçici göz kapağı sarkması ya da alın çizgilerinin olmamasından kaynaklı yüz ifadesinde değişiklik olmaktadır. Ancak daha profesyonel uygulamalar ile bu durumlar önlenmektedir. Migren botoksu yapımından sonra herhangi bir kısıtlama durumu olmamaktadır. İşe ya da normal hayat aktivitelerine hemen dönüle bilinmektedir. 

MİGREN SİNİR BLOKAJLARI TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Migren Sinir Blokajı tedavisini detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse: öncelikle enjeksiyon için hasta yatar veya oturur pozisyonda olabilmektedir. Enjekte edilecek olan kısım, öncelikle bir antiseptik çözelti ile temizlenmektedir. Doktor, oksipital siniri bulmak amacı ile parmağı ile bası uygulamaktadır. Sinirin alan kısmı tamamlandıktan sonraki süreçte ise enjekte öncesinde cilt uyuşturulmaktadır. Daha sonra oksipital sinir bloğu için başın arkasında ve boynun hemen üstünde yer alan oksipital sinirin kafatasından geçmiş olduğu bölgeye ince bir iğne vasıtası ile iğne yapılmaktadır. Sıklıkla uzun süre etkili olacak lokal anestezik ile stereoid ilaç kombinasyonu enjekte edilmektedir. Daha sonra hastalar, uygulanan enjeksiyon sonrasında kısa bir süre gözlemlemektedir. Gözlem sonrasında ise işlemin herhangi bir problem teşkil etmediği anlaşıldıktan sonra hasta, evine gönderilmektedir. Pek çok hastada tek bir uygulama, uzun süreli etkinlik sağlamaktadır. Bazı durumlarda ise 2.veya 3. Optimal sinir bloğu uygulamasına ihtiyaç vardır. 

MİGREN BOTOKSU TEDAVİSİ YANLIŞLARI

Migren botoksu ve yanlışları hakkında insanların birçok konuda hatalı bilgiler edindiği bilinmektedir. Özellikle estetik amaçlı yapılan botoks uygulaması ile migren tedavisinde kullanılan botoks yöntemi pek çok insan tarafından karıştırılmaktadır.

Migren botoksu migren durumu yaşayan hastalara yapılan bir tedavidir. Burada yapılan işlemde estetik amaç taşınmaz. Migren tedavisinde botoks kullanıldıktan sonra vücutta değişimler olmamaktadır. İnsanların en çok endişe ettikleri durum migren botoksu sonrası yüz hatlarında değişim olup olmayacağıdır. Bu durumda uzman hekimlerimiz migren tedavisi öncesi hastaları kontrol etmekte ve muayene sonrası tedavi olup olmayacağı hastaya bilgi verilerek işlem yapılmaktadır. Bir diğer bilinen yanlış ise Migren tedavisi esnasında ağrılı bir tedavi durumu yaşandığına dair çıkan gerçek dışı söylemlerdir. Bu tedavilerde hastalar hiçbir ağrı hissetmez.

Migren botoksu sonrasında yatağa günlerce bağlı kalmazsınız. Bu tedavilerde hasta hemen normal hayatına dönmektedir. Ayrıca hastaların yaptıkları migren tedavilerinin kısa sürede etkilerini kaybettiklerine dair de yanlış bilgiler mevcuttur. Migren tedavilerinde botoks kullanımı kesinlikle hastaların migren bölgelerindeki genişlik ve ağrıların şiddeti, kas durumuna göre tedavinin etkisi uzun olmaktadır. Bu tarz kontroller hastanın durumu bilinmeden konuşulması çok yanlış olmaktadır.

MİGREN BOTOKSU NASIL YAPILMAKTADIR?

Kliniğimizde 7 farklı alın bölgesini içeriye alan toplamda ise 31 noktanın botoks işlemi yapılması ile gerçekleştirilir. Bu bölgeler alın, şakaklar, boyun ve enseyi içermektedir. Migren botoksu esnasında çok ince iğneler kullanıldığından hastalar bu durumda ağrı hissetmezler. Toplamda 150 üniteden daha fazla olacak şekilde botoks işlemi daha önceden belirlenen noktalara 6 ila 8 ay arasında bir defa yapılmaktadır. Kliniğimizde uzman doktorlarımız tarafından migren durumu yaşayan hastaların durumları, atak sıklıkları ve baş ağrısı şiddetleri en ince ayrıntısına kadar ele alınıp tedaviye daha sonra geçilmektedir. Tedavi sınırlı bir bölge ile başlanır daha sonra hastanın izlenilmesi ve hastanın durumundaki değişikliğe göre diğer bölgelere de geçilir.

MİGREN BOTOKSU YARARLARI

Migren botoksu yaptırmanın bu durumu özellikle çok sık yaşayan kişilere pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlar;

  • Migren ataklarının şiddetlenmeden önlenmesini sağlamaktadır.
  • İyileşme süreci ile birlikte yaşam standartlarında iyileşme ve normal bir hayat yaşamanızı sağlar.
  • FDA onaylı olan bu tedavi migren için en etkili ve tek tedavi şekli olmaktadır.
  • İlaçsız, ağrısız bir yaşam sağlamaktadır.
  • Kalabalık ve gürültülü, ışıklı ortamlarda neşenizi kaybettirecek tüm durumlardan sizi korumaktadır.

MİGREN TEDAVİSİ YAPTIRAN KİŞİLERİN YORUMLARI:

Botoks yöntemi ile migren tedavisi son yıllarda oldukça sık sorulan tedavi şekillerinden biri olmaktadır. İnsanlar bu hastalıktan çok fazla yakındığı için tedavi şekillerini araştırmaktadır. Ancak en çok güvenilen kaynakların başında uzman hekimlerin ve onların uyguladıkları tedavileri alan kişilerin yorumları gelmektedir. Migren botoksu yaptıran kişilerin genel olarak yorumları ise şu şekildedir;

Daha önceleri şiddetli sebepli ve sebepsiz baş ağrıları yaşayan kişilerin estetik amaçlı yaptıkları botoks işlemlerinden sonra migren ağrılarının yavaş yavaş azaldığı ve migren yaşama durumlarının da azaldığı söylenmektedir. Bu durumu yaşayan hastalar hekimlerinin bilgileri doğrultusunda yaptırdıkları migren botoksları sayesinde en geç 3 gün içerisinde migren ağrılarında azalma olduğunu söylemektedir. Daha önce aniden kalabalık ve ışıklı ortamlarda migren krizi yaşayan kişilerin migren botoksu sonrasında bu ortamlarda daha rahat bulunduğu ve artık rahatsızlık duymadıkları gözlenmiştir.

DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN

TÜMÜNÜ GÖR

Migren botoksu Ankara, baş ağrısı için botoks, migren botoxu, Ankara migren tedavisi, migren Ankara doktor